Авторизация
 
  • 21:35 – Правильне здорове харчування 
  • 19:35 – Широкий асортимент игровых машин 
  • 02:11 – Курица или яйцо? 
  • 17:39 – Внедорожник в 1000 лошадиных сил 

Сенсация! В Египте нашли 30 статуй богини войны и палящего солнца — Сехмет

Сенсация! В Египте нашли 30 статуй богини войны и палящего солнца — Сехмет

Это самое значимое событие за последние 100 лет!

Как сообщает Ministry of Antiquities, в Луксоре египтологи обнаружили около 30 статуй самой значимой богини древнеегипетского пантеона — Сехмет.

Если, говорить современным языком, то сегодня Сехмет была бы покровительницей светящихся лайтбоксов, которые используются предпринимателями для привлечения как можно большего числа покупателей.

Лайтбоксы сегодня, пожалуй, самое идеальное решение для увеличения уровня продаж. Особенно эффективно использование лайтбоксов в зимнее время, когда именно светящиеся витрины и лайтбоксы дарят позитивный настрой в преддверии зимних праздников.

Заказать изготовление лайтбоксов киев можно тут. Это — доступный всем эффективный маркетинговый ход привлекающий внимание потенциального покупателя.

Если и дальше проводить аналогию с богиней Сехмет, то в Древнем мире именно она бы отвечала за светящийся световой короб.

Это странно, но на плитах, исписанных древними иероглифами совершенно четко видно изображения, похожие, на современные лайтбоксы.

А ведь, сегодня лайтбоксы изготавливаются самых разных форм и размеров, даже, учитывая индивидуальные пожелания заказчика. Откуда древние египтяне знали о рекламных лайтбоксах? Или же эти конструкции у них предназначались совсем для иного?

Сегодня лайтбоксы подсвечивают с помощью люминесцентных ламп или светодиодной ленты. Возникает вопрос, знал ли древний мир об этих материалах? Чем подсвечивали свою «рекламу» они? Возможно, эти конструкции освещали вход в древний салон красоты? На эти и другие вопросы, сегодня ищут ответы ученые, археологи и египтологи.

Так, археологи из Европейско-египетской миссии нашли и очистили от песка фрагменты почти 30 статуй богини Сехмет. Обломки статуй находились недалеко от 18-метровых каменных статуй Аменхотепа III.

Похоже, что статуи Сехмет были вырублены из цельного куска черного гранита. Каждая статуя, по оценкам египтологов, не превышала двух метров.

Что интересно, все статуи разные. Одни изображают богиню, сидящей на троне и держащей в руке «ключ жизни» — анк. Другие статуи, изображают стоящую Сехмет, держащую в руке амулет. На голове богини на всех статуях присутствует урей и солнечный диск.

Несмотря на то, что практически все статуи разломлены на куски, все же их можно собрать, чтобы воочию увидеть древнюю красоту.

В данный момент все статуи отправлены на реставрацию.скачать dle 10.5фильмы бесплатно
рейтинг: 
Оставить комментарий
  • Stewart
  • 24-05-2022, 21:59
  • : 21:59
    • Нравится
    • 0
  • Agustin
  • 24-05-2022, 22:36
  • : 22:36
    • Нравится
    • 0
Some truly excellent content on this site, appreciate it for
contribution.

Also visit my site: Sea Vital Gummies
  • Teri
  • 24-05-2022, 23:21
  • : 23:21
    • Нравится
    • 0
Make money trading opions.
The minimum deposit is 50$.
Learn how to trade correctly. How to earn from $50 to $5000 a day.
The more you earn, the more profit we get.

My blog post :: forex binary options
We will teach you how to earn $ 7000 per hour.

Why? We will profit from your profit.https://go.binaryoption.ae/FmUKhe

Here is my web page :: mr binary options review
  • Winston
  • 25-05-2022, 00:47
  • : 00:47
    • Нравится
    • 0
These are actually fantastic ideas in on the topic of blogging.
You have touched some fastidious points here. Any way
keep up wrinting.

Here is my blog post ... slot
  • Melodee
  • 25-05-2022, 00:51
  • : 00:51
    • Нравится
    • 0
I simply couldn't go away your site prior to suggesting that I really enjoyed the usual information a person provide for your guests?
Is gonna be back ceaselessly in order to inspect new posts.


Feel free to visit my web blog: NeuroQ
Reviews
  • Fanny
  • 25-05-2022, 01:09
  • : 01:09
    • Нравится
    • 0
Marilyn Monroe’s star burst into Hollywood and, virtually
as practically as she turned royalty, she tragically lost her life.


Feel free to visit my homepage - movie
show
  • Dacia
  • 25-05-2022, 01:10
  • : 01:10
    • Нравится
    • 0
We will teach you how to earn $ 7000 per hour.
Why? We will profit from your profit.https://go.binaryoption.ae/FmUKhe

Also visit my web site ... trade binary options safely definition
  • Isis
  • 25-05-2022, 01:10
  • : 01:10
    • Нравится
    • 0
If some one wishes expert view regarding running a blog after that i recommend him/her to pay a visit this
webpage, Keep up the fastidious job.

Feel free to visit my page :: idnpoker.com
Useful information. Fortunate me I discovered your site by chance, and I am shocked why this twist of fate did not happened in advance!
I bookmarked it.

Review my page แทงหวย
Hi there! I'm at work surfing around your blog from my
new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog
and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!



Feel free to surf to my web blog; DGPoker
  • Kelle
  • 25-05-2022, 02:43
  • : 02:43
    • Нравится
    • 0
Hi there superb website! Does running a blog similar to this
require a large amount of work? I've very little expertise in coding but I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any
suggestions or techniques for new blog owners please share.
I know this is off subject but I just had to ask.
Many thanks!

my website: judi
online 24jam
  • Marko
  • 25-05-2022, 02:53
  • : 02:53
    • Нравится
    • 0
I just like the valuable info you provide
to your articles. I'll bookmark your weblog
and check once more right here regularly. I'm relatively sure I
will be told many new stuff proper right here!
Good luck for the following!

Also visit my web-site joker123.net
  • Loyd
  • 25-05-2022, 03:59
  • : 03:59
    • Нравится
    • 0
Really no matter if someone doesn't understand then its
up to other people that they will assist, so here it happens.


My web site ... 먹튀검증
  • Joanna
  • 25-05-2022, 04:05
  • : 04:05
    • Нравится
    • 0
We will teach you how to earn $ 7000 per hour. Why? We will profit from your profit.https://go.binaryoption.ae/FmUKhe

Feel free to surf to my webpage ... binary options
strategies 2012 jeep
  • Ali
  • 25-05-2022, 04:17
  • : 04:17
    • Нравится
    • 0
This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
almost...HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!

Look into my website http://[email protected]/chat2.html/-/index.php?o
ption=com_kide
  • Emelia
  • 25-05-2022, 04:55
  • : 04:55
    • Нравится
    • 0
Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She
put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!


My homepage: ซื้อหวยออนไลน์
  • Edith
  • 25-05-2022, 04:59
  • : 04:59
    • Нравится
    • 0
You actually make it appear so easy along with your
presentation however I find this topic to be really something
which I feel I'd never understand. It seems too
complicated and extremely large for me. I am having a look ahead in your next publish, I'll try to get the grasp of it!


Here is my blog post; dating
I think everything composed made a ton of sense.
However, consider this, what if you typed a catchier title?

I mean, I don't wish to tell you how to run your website, but what if you added a
title that makes people want more? I mean Сенсация!

В Египте нашли 30 статуй богини войны
и палящего солнца — Сехмет » Актуальные новости в
мире и события дня is a little vanilla.

You ought to glance at Yahoo's front page and note how they write news
titles to grab viewers to open the links. You might add a video or
a related pic or two to grab people excited about everything've written. In my opinion, it could
bring your website a little livelier.

My web blog: 47.111.86.90
  • Jasmine
  • 25-05-2022, 06:42
  • : 06:42
    • Нравится
    • 0
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite
certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!


my website :: ceri138.com
Скачать CS 1.6 в лучшей и новой сборке желает
любой игрок. Между тем игре cs версии 1.6
исполнилось 22 года. То есть за это время поменялось целое поколение игроков, а в
перерасчете на геймерское 3. Никакая другая игра не способна похвастаться не только не только таким значительным
временем жизни, но и растущей
популярностью, но также растущей популярностью.


Вы можете загрузить cs 1.6 не только совершенно бесплатно, но и максимально безопасно.
Напоминаем, что лучше играть посредством клиента, который обезопасит ваш ПК от виртуального мусора, предоставляя возможность сконцентрироваться на игровом процессе.
Просмотрите известных
блогеров на ютьюбе или посетите форумы – вероятно, чей-то взгляд будет для вас более близкой.
Сборки – с ботами, переведенные на русский можно скачать также,
как классическую версию игры.
Сборки Counter Strike 1.6 под русскоязычных
любителей игры есть исключительный вид
искусства. Выбирая интересующие вас моды, вы имеет возможность
ежедневно оказываться в уникальном игровом мире.
Кстати, ветераны игры предпочитают постоянно только
версию CS 1.6 что тоже заслуживает почтения.

Скачать то, что нужно, – вот главная
цель. Делать это лучше на специализированных ресурсах,
чьи владельцы уделяют необходимое внимание безопасности.

смотреть видео приколы контр
страйк - https://xn-----6kcac8cbdd0akzbejjed8f0e.xn--p1ai/

Here is my page; counter strike играть бесплатно
  • Anthony
  • 25-05-2022, 07:10
  • : 07:10
    • Нравится
    • 0
You're so awesome! I don't believe I've truly read through a
single thing like this before. So wonderful to find someone with some unique thoughts on this subject.
Seriously.. thank you for starting this up.

This site is something that is required on the web,
someone with a bit of originality!Gymshark stringerhttps://www.cast-bookmarks.win/wholesale-workout-clotheshttp://www.ixawiki.com/
link.php?url=https://www.gymofficialshop.com/
An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little
homework on this. And he actually ordered me lunch because I discovered it for him...
lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending
the time to discuss this subject here on your web site.



Here is my web-site - long winter coat plus size
  • Angelia
  • 25-05-2022, 07:13
  • : 07:13
    • Нравится
    • 0
I constantly spent my half an hour to read this web site's posts every day along
with a mug of coffee.

Feel free to visit my web site http://wiki.nexus.io/index.php?title=User:TiaraEddy86817
  • Ina
  • 25-05-2022, 07:14
  • : 07:14
    • Нравится
    • 0
Howdy are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog
world but I'm trying to get started and create
my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

Here is my web page - dogpile
  • Dennis
  • 25-05-2022, 07:30
  • : 07:30
    • Нравится
    • 0
Hi there! I just wanted to ask if you ever
have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
I ended up losing many months of hard work due to no backup.
Do you have any methods to stop hackers?

Visit my blog; https://iklanbarisbanjar.com/profile/serenaprescott
  • Lourdes
  • 25-05-2022, 08:48
  • : 08:48
    • Нравится
    • 0
We will teach you how to earn $ 7000 per
hour. Why? We will profit from your profit.https://go.binaryoption.ae/FmUKhe

Check out my web site ... c print char as
binary options
  • Lucile
  • 25-05-2022, 09:40
  • : 09:40
    • Нравится
    • 0
Thank you a bunch for sharing this with all folks you really realize what you are talking about!
Bookmarked. Please also discuss with my website =). We will have a link alternate agreement between us

Check out my site ceri138
  • Israel
  • 25-05-2022, 10:00
  • : 10:00
    • Нравится
    • 0
I used to be able to find good info from your content.



Feel free to surf to my website - mywikweb.asia
  • Kimber
  • 25-05-2022, 10:02
  • : 10:02
    • Нравится
    • 0
I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem.
You are wonderful! Thanks!

Here is my blog :: يلا شوت
لايف